Perasetik Asit Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Perasetik Asit Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Perasetik Asit, yarısı sudan oluşan yarısı ise hidrojen peroksit maddesinden oluşan ve tamamen eşit olan karışımlardır. Bu madde tamamen karışımlardan oluşsa bile tamamen berrak ve ilk bakışta farklı gelecek berraklıkta bir rengi vardır. Perasetik asit kokusuyla sizi oldukça etkileyebilir. Çünkü bu asit türünün çok keskin bir kokusu vardır. Genellikle durgun olmayan bir yapısı vardır. Bu madde çevreye olumsuz etkilerde bulunan maddeler için parçalanmasa bile su ve diğer bazı asit türlerine tamamen parçalanır bir özellik göstermektedir. Ticari olarak satışı bulunan bu madde, seyreltilmiş çözelti olarak satılabilmektedir. Yani perasetik asidi saf bir şekilde bulmanız oldukça zordur. Cildinize ve insan sağlığına zarar verebileceği için bu şekilde satılmamaktadır. Alüminyuma temas etiğinde koroziv etkisi yaratmaktadır. İnsan vücuduna çeşitli etkiler yapabilmektedir.

Perasetik Asidin İnsan Vücuduna Zararları Nelerdir?
  • Uzun süre solunduğunda, solunum yollarında tahrişlere neden olarak solunum yolu ile zehirlenme adı verilen vaka gerçekleşecektir. Bu vaka sonrasında iyileşme süreci son derece uzun olacaktır ve kişi ömrü boyunca kimyasal soluduğunda solunum yollarında yanma hissedecektir. Tabi ki bu durum yanma derecesine bağlı olarak değişebilir.
  • Cilde uzun teması halinde küçük yanıklara neden olsa bile bir süre sonra bu yanık şiddeti kısa bir süre içerisinde artarak ciddi cilt irritasyonuna neden olabilmektedir. Bir süre sonra ise ciltte kabarıklıklar oluşacaktır. Bu durum da cilt hassasiyetine bağlı olarak değişecektir.
  • Gözle temasında aşırı yakıcı bir halde göz kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle perasetik asit için gerekli önlemler alınmadan çalışma yapılmamalıdır.
Kullanım alanları
  1. Kimya alanında birçok deneyin yapılmasında ve yeni solisyonlar üretilmesinde sıkça kullanılan asit türlerinden biridir. Özellikle bilimsel araştırmalarda bu madde çok sık kullanılmaktadır.
  2. Sıvı, gaz ve buhar formlarında birçok farklı üretici firma dezenfeksiyon amacı ile perasetik asit kullanmaktadır. Bu asit ciddi anlamda temizleyici özellik göstererek birçok bakteri ve mikrobu öldürmektedir.
  3. Yine bir diğer kullanım alanı ise tekstildir. Tekstil firmalarında kumaşların ağartılmasında bire bir perasetik asit kullanılmaktadır. Çok kısa bir sürede ağartma işlemi bu asit sayesinde yapılabilmektedir.
  4. Madencilik alanında da madenlerin renginin açılmasında ciddi anlamda bu asit türünden faydalanılmaktadır. Bu şekilde yapılan iş oldukça kısaltılsa bile tehlike artmaktadır.
  5. İlaç ve paketleme sektöründe sık bir şekilde perasetik asit kullanılmaktadır. Bu asit sayesinde paketleme sırasındaki dezanfektasyon çok rahat bir şekilde sağlanır.
  6. Son olarak kozmetik ürünlerde, metalik yüzey oluşturmada, metalurji firmalarında bu asit türü detaylı olarak kullanılmaktadır.

Perasetik Asit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Asit Yağmurlarının Etkileri

Asit Yağmurlarının Etkileri

Asit Baz İndikatörleri

Asit Baz İndikatörleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Asidi Fazlalığı

Mide Asidi Fazlalığı

Perasetik Asit Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Perasetik Asit Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Bileşikler Türleri ve Özellikleri

Bileşikler Türleri ve Özellikleri

Glikolik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Glikolik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuvvetli Asitler Nelerdir?

Kuvvetli Asitler Nelerdir?