Amino Asit Kullanımı
15 Mayıs 2024

Amino Asit Kullanımı

Amino asit kullanımı, vücudun tüm fonksiyonlarının yerine getirilmesinde amino asitler önemli bir rol oynamaktadır. Vücutta tek bir amino asidin eksik olması halinde, diğer amino asitlerin fonksiyonu etkilenebilir. Bu yüzden vücudun üretmediği esansiyel aminoasit seviyesi önemlidir. Vücutta egzersiz, stres ve dengesiz beslenme gibi etkenler amino asit düzeylerinde dengesizliğe ve düşüşe neden olur. Yapılacak amino asit testi sayesinde, vücuttaki kansızlık, cilt sorunları, anksiyete gibi rahatsızlıkların nedenleri belirlenebilir. Yapılacak analiz laboratuvar koşullarında değerlendirilir. Bu değerler çok kısa sürede büyük değişimlere uğramaz.

İnsan bedeni normalde her yedi senede bir yenilenir. Vücutta sudan sonra en fazla bulunan yapıtaşı amino asitlerdir. Saçlar, kas dokusu, kemikler, cilt, hormonlar, bağ dokusu, antikorlar, nörotransmitterler amino asitlerden oluşmaktadır. Vücutta tek bir amino asidin eksik olması halinde bu oluşumların sorunları meydana çıkar. Vücutta yağlar ve karbonhidratlar gibi depo edilmediği için, genel sağlığın korunması amacıyla yeteri kadar esansiyel amino asit alınmalıdır. HPLC tekniği kullanılarak vücuttaki kanda, idrar ve dokulardaki amino asit düzeyi belirlenebilir. Sekiz saat süren açlıktan sonra, parmak ucu ya da damardan alınan kanla bu test hemen yapılabilir.

Amino asitler neden alınmalıdır?

Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerde bile amino asit dengesizliği olabilir. Bunun sebepleri arasında yaşam tarzı, endüstriyel gıdalarla beslenme, çevresel etkenler ve yaşın ilerlemesi sayılabilir. Ayrıca depresyon, kronik stres, bazı ilaçların kullanımı, düşük proteinli beslenme, tek tip beslenme, emilim bozukluğu, sindirim sistemi sorunları, vücuttaki vitamin ve mineral dengesizliğinin olması, kronik hastalıklar, cerrahi operasyonlar, travmalarda amino asit eksikliğine neden olabilir. Amino asitler zihinsel ve fiziksel stresin olduğu dönemlerde oldukça önemli hale gelmektedir. Düzenli egzersiz yapanlarda, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin gerekli olduğu hallerde, stresli bir yaşamda amino asit kullanımı gereklidir.

Amino asit kullanımı hastalıkların tedavisinde gerekli olabilir
 • Kilo kontrolünün yapılması ve obezitenin önlenmesi
 • İnsülin direnci ve Tip 2 diyabet
 • Kronik yorgunluk ve kronik ağrılarda
 • Spor yapanların sağlıklarının korunmasında
 • Okul çağındaki çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminde
 • Anksiyete, depresyon ve panik atak tedavisinde
 • Alkol ve madde bağımlılığı için
 • Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinde
 • Uykusuzluk için
 • Peniste sertleşme sorununda
 • Alzheimer, demans ve Parkinson hastalığında
 • Fibromiyalji hastalığında
 • Migren baş ağrılarında
 • Huzursuz bacak sendromunda
 • Bağırsak hastalıklarında
 • Yatalak hastalarda, ameliyattan sonra hızlı iyileşmeyi sağlamak için
 • Saç çekme hastalığında
 • Kanser tedavisi sırasında hastaların kas kaybının önlenmesi için
 • Anti aging uygulamalarda, cilt sarkmasının önlenmesi, tırnakların kırılmasının önlenmesi, saç dökülmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için, amino asit kullanılabilir.
Amino asit kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Amino asit kullanımında kişiye özel uygulama yapılmalıdır. Çünkü herkesin ihtiyacı farklıdır. Yaşam tarzı, beslenmesi, biyokimyası farklı kişilere aynı uygulamanın yapılmaması gerekir. Esansiyel amino asitler bile rastgele kullanılmamalıdır. Bunlar diğer amino asitlerin düzeyini olumsuz şekilde etkileyebilir. Amino asitler bireyselleştirilerek kullanılmalıdır. Bu kullanımdan duygu durum ve ruh sağlığı açısından olumlu sonuçların alınması için 1-2 hafta kadar süre geçmesi, cilt ve saçlar üzerindeki etkileri için en az 3 ay süre geçmesi gerekir. Amino asitler vücut sağlığı açısından besin desteği olduğundan, bağımlılık yapmaz. Uzman eşliğinde kişiye göre hazırlandığında, kişinin kullandığı ilaçlarla herhangi bir etkileşim yapmazlar. Sporcularda aminoasit kullanımı mutlaka düzenli vücut geliştirme hareketleri ve fitness egzersizleri ile olmalıdır. Ayrıca hamilelerde ve çocuklarda kullanılmasının sakıncası yoktur. Ancak doktora danışılmasında yarar vardır.

Amino Asit Kullanımı Yorumları

soru

Uzer

12 Nisan 2024 Cuma

Amino asit kullandığım zaman yaptığım spordan bir şey anlıyorum ve daha çok vücudumdaki değişimi çok rahat bir şekilde hissedebiliyorum. Ancak çevremde bazı insanlar amino asidin zararlı olduğunu söylüyorlar. Amino asit zararlı mı ve kullanmamda sakınca var mı?

Cevap yaz
cevap

Hazer

12 Nisan 2024 Cuma

Merhaba uzer bey, vücut geliştirme sporu ile uğraşanların dikkat etmesi gereken iki konu vardır. Düzenli beslenme ve spordur. Düzenli beslenme de protein ağırlıklı yapıp vücut ağırlığının 1,5 katı kadar günlük protein tüketmeniz gerekir. Aminoasitler proteinlerin yapı taşındır. Spor öncesi ve sonrası tüketmenizin sakıncası yoktur. Kullandığınız ürünün bakanlıkça onaylı olduğundan eminolun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Asit Yağmurlarının Oluşumu

Asit Yağmurlarının Oluşumu

Hidrojen Florür?

Hidrojen Florür?

Zayıf Asit ve Bazlar

Zayıf Asit ve Bazlar

Benzoil Peroksit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Benzoil Peroksit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mitokondri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mitokondri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Prebiyotik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Prebiyotik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Nükleotit Yapısı ve Bağları

Nükleotit Yapısı ve Bağları

Güncel

Borik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Borik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Asitler Bazlar ve Ph

Asitler Bazlar ve Ph

Mide Asidi Belirtileri

Mide Asidi Belirtileri

Ph Değeri?

Ph Değeri?