Glikolik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Glikolik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Glikolik asit, farklı tür meyvelerde doğal olarak bulunan ve meyve asitleri olarak bilinen Alfa Hidroksi Asit'lerinin (AHA) bir üyesidir. Doğada çoğunlukla şeker kamışından elde edilir. Peeling tedavisinde etken madde olarak kullanılır. Glikolik asit peeling, daha yaygın adıyla "kimyasal peeling," yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini minimuma indirmek ve cildin yapısını geliştirmek için kullanılan bir cilt bakımı uygulamasıdır. Peeling genellikle yüz bölgesine uygulanmakla birlikte, cilt lekelerinin görüldüğü vücudun diğer yerlerinde ve ellerde de kullanılabilir. Fazla derin olmayan kırışıklık görünümünü azaltır, yaşlılık ve güneş lekelerini hafifletir.

Doğal asitlerle cildin en üst tabakası soyularak bu kısımda biriken ölü cilt hücrelerinden kurtulmak, cilt lekeleri ve gözenekleri açmak, kırışıklıkların görünümünü azaltmak uygulamanın temel amacıdır. Üst tabaka soyulduğunda ölü hücreler temizlenir, kırışıklıklar ve lekeler azalır. Bu uygulamaya peeling yani "soyma" ismi verilir. Glikolik asit peeling, cildi sıkılaştırmaz, sarkan ciltlerde kullanılmaz, çatlayan kılcal damarların görünümünü azaltmaz ve kolajen üretimini artırmaz.

Glikolik Asit Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

  • İnce ve orta derinlikteki yüzeysel kırışıklıkların azaltılması,
  • Cildin parlak ve pürüzsüz görünüm kazanması,
  • Cildin nem oranının artması,
  • Sivilce lekelerinin azaltılması,
  • Genişlemiş gözeneklerin küçültülmesi,
  • Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, güneş, yaşlılık lekeleri gibi farklı sebeplere bağlı olarak meydana çıkan cilt lekelerinin en aza indirilmesi,
  • Hiperpigmentasyon, seboreik keratoz, aktinik keratoz, hiper keratoz tedavisinde yararlıdır.
Cilde daha hızlı ve derin işlemesi sayesinde glikolik asit, cilt bakım ürünlerinde ve kimyasal peeling yani kimyasal cilt soyma uygulamalarında cilt görünümünü iyileştirmek, ölü deriyi atarak doku gelişimini desteklemek ve sivilce tedavisinde en sık tercih edilen bileşendir.

Glikolik Asit Uygulaması

Belirli yoğunluktaki glikolik asit, 30 saniye içinde tüm yüz derisine ya da vücudun hangi bölgesine uygulanıyorsa özel bir fırçayla homojen olarak sürülür. Deride oluşması gereken etki gözlemlenene kadar en fazla 5 dakika kadar deride bekletilir ve sonra cilt temizlenir. Ağrısız bir uygulama olan glikolik asit işlemi geçici olarak batma, yanma ve iğne acısı hissi verebilir. Kişiye zarar veren bir yan etkisi görülmemekle birlikte kimi zaman kısa süreli (12-24 saat) ve kendiliğinden geçen kızarıklar da meydana gelebilir.

Glikolik asit işleminde belirli bir sayı sınırlandırılması olmamakla birlikte, istenen etki çoğunlukla 6-8 uygulama sonrasında görülür. İki uygulama arasındaki en uygun zaman 20-25 gündür. Kimi kişilerde tatmin edici sonuçlar kısa zaman içinde elde edilebileceği gibi, bazı kişilerde ek uygulamalar gerekebilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bir süreç ortaya çıkar ve bu normaldir. Tedavi sonrasında iyileşmenin devam edebilmesi için 3-12 ay aralıkla bir daha peeling yapılmalıdır.

Bu uygulamadan sonra en fazla faydayı elde edebilmek ve uygulama sonrasında pigmentasyondan (deri lekeleri) korunmak için uzman bir estetisyen tarafından güzellik ve bakım merkezlerinde ya da uzman dermatologlar tarafından ve bu alanda tecrübeli hastane ortamında uygulanması daha doğru olacaktır. Cilt bakım merkezlerinde cilt tipinize uygun olarak doğru glikolik asit dozunu ve nasıl uygulanacağını detaylı bir şekilde belirlenir.

Glikolik Asit Yan Etkileri

Peeling işleminden sonra cildin iyileşmesi ve kendini toparlaması için belirli bir zaman gerekir. Bu zaman içerisinde ciltte kızarıklıklar ve hassasiyet görülebilir. Genellikle güvenli bir işlem olarak değerlendirilir. Fakat yine de uygulama sonrası direkt güneş ışığına çıkılmamalıdır. Uygulama yapılmasına 2 gün kala ciltte kullanılan A vitamini destekleri kullanılmamalı, bronzlaştırıcı kremler, yüz serumları ve maskeleri cilde sürülmemelidir. Cildi su toplamış kişiler, uçuğu olanlar, güneş yanığı olan kişiler ve Accutane gibi reçeteli ilaç kullanan kişilerde glikolik asit peeling uygulanmaz.

Glikolik Asit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hidroflorik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hidroflorik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuvvetli Bazlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuvvetli Bazlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İndikatör Nedir?

İndikatör Nedir?

Ph Değeri?

Ph Değeri?

Kireç Asit Mi Baz mı?

Kireç Asit Mi Baz mı?

Hidrolik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hidrolik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Asit Örnekleri

Asit Örnekleri

Prebiyotik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Prebiyotik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kükürt Özellikleri Nelerdir?

Kükürt Özellikleri Nelerdir?

Askorbik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Askorbik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Amino Asit Ne İşe Yarar?

Amino Asit Ne İşe Yarar?